S prodlužující se délkou lidského života paradoxně narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne zhoubný nádor. Zjednodušeně řečeno je to tím, že více lidí se nádoru „dožije“.
- Každoročně onemocní v České republice rakovinou přes 66 000 lidí
- Každých 8 minut přibude nový onkologický pacient.
- Každý rok zemře v České republice na rakovinu přes 29 000 lidí, což znamená, že každý den této zákeřné nemoci podlehne 80 lidí.
- Každých 20 minut tedy umírá v naší zemi jeden člověk na rakovinu.
- Česká republika dlouhodobě obsazuje 1. místorakoviny tlustého střeva. v Evropě v četnosti výskytu
- V počtu onkologicky nemocných zaujímáme přední místa v Evropě
- V posledním desetiletí nejrychleji roste počet nádorů plic (především u žen), a nádorů tlustého střeva a konečníku. Zvyšuje se i výskyt nádorů prsu, kůže, ledvin, močového měchýře a štítné žlázy. U mužů zaznamenáváme vyšší výskyt nádorů jater, prostaty, varlat a mnohočetného myelomu, u žen pak roste počet nádorů vaječníků.
- Nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů je karcinom plic. V roce 2003 onemocnělo 4 600 mužů; výrazně však přibylo i karcinomů tlustého střeva, konečníku a prostaty. Snižuje se naopak výskyt karcinomu žaludku.
- Nejčastějším zhoubným onemocněním u žen je karcinom prsu. V roce 2003 nově onemocnělo přes 6 000 žen; zarážející je výrazný nárůst nových případů karcinomu plic, povzbuzující je naopak pokles výskytu karcinomu žaludku a nezvyšující se nálezy karcinomu děložního čípku (důvodem jsou především zdokonalené preventivní prohlídky)
Výskyt nádorových onemocnění, počet každoročně nově se objevujících případů a především počet osob na nádory umírajících je totiž tak velký, že postiženého najdeme prakticky v každé širší rodině.