Vše o rakovině

Leukémie

Leukémie je rakovina krevních buňek. Krevní buňky jsou tvořeny v kostní dřeni.
Při leukémii tvoří kostní dřeň velké množství bílých krvinek, které jsou často nezrálé a nejsou schopny plnit své normální funkce. Tyto buňky jsou často větší a více se dělí než normální buňky. Tyto abnormální buňky se tvoří na úkor normálních bílých a červených krvinek a krevních destiček. Je porušena normální funkce krve ( transport kyslíku, krevní srážení, imunitní funkce). Příčiny nejsou známy. Někteří lidé mají vyšší riziko dostat leukémii, ale neví se proč. Známými rizikovými faktory jsou chemoterapie, radiační záření, chemické látky, kouř a tabák.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY TÉTO NEMOCI ?

Horečka a noční pocení, časté infekce, slabost a únava, bolesti hlavy, samovolná tvorba modřin a krvácení z dásní a konečníku, bolesti kloubů, hromadění tekutiny v břiše, bolest na levé straně břicha nebo v levém rameni díky postižení sleziny, zvětšené lymfatické uzliny v podpaží, na krku a tříslech, snížená chuť k jídlu a úbytek na váze.
KOHO SE TATO NEMOC TÝKÁ ?
Leukémie se týká všech věkových skupin, záleží na typu. TYPY LEUKÉMIE :
Akutní lymfoblastická leukémie – hlavně u dětí,
Akutní myeloidní leukémie – děti i dospělí
Chronická lymfocytární leukémie – nejčastěji u lidí nad 55 let
Chronická myeloidní leukémie – hlavně u dospělých
Chronická forma se rozvíjí pomalu v průběhu mnoha let, akutní velmi rychle.
PREVENCE A LÉČBA
Typ léčby záleží na tom, o jaký typ leukémie se jedná a jak dlouho trvá. Zahrnuje sledování odborníkem, chemoterapii, léčbu zářením a transplantaci kostní dřeně. V některých případech končí smrtí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.