Žádný z mužů si nemůže být před tímto nebezpečím jistý, přitom jen málokterý si možné riziko připouští. Řeč je o rakovině varlat a věřte nebo ne, čím více o této plíživé a do poslední chvíle nenápadné nemoci víte, tím méně vás bude strašit.
Objevuje se nečekaně
Možná to bude znít překvapivě, ale rakovina varlat je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů bílé pleti ve věku 15 až 35 let. Tato rakovina vzniká, když se buňky varlat vymknou kontrole a neřízeně rostou. Ani odborníci přesně nevědí, jak k tomu dochází. Ví se jen, že určité nemoci a zdravotní problémy zvyšují riziko, že rakovina varlat vznikne. Přesto většina mužů, u kterých se tato nemoc objeví, žádný z níže uvedených rizikových faktorů nemá!
Rizikové faktory rakoviny varlat:
- nesestouplé varle,
- výskyt rakoviny varlete v rodině,
- příušnice,
- Klinefelterův syndrom,
- otravy chemikáliemi a těžkými kovy,
- kouření,
- opakované záněty varlat.
Hraje se o čas
Během celého života onemocní rakovinou varlete 1 z 250 mužů. Nemoc se nijak neprojevuje, nebolí a probíhá plíživě. Proto platí, že kdo ji objeví včas, vyhrává většinou i nad ní – stačí jen, aby se každý mladý muž už od puberty jednou za měsíc před zrcadlem pečlivě prohlédl. Podezřelé je každé zvětšení, otok nebo zarudnutí šourku, stejně jako hrbolky přímo na varleti při pohmatu. Rakovina varlat je naštěstí dobře léčitelná, patří mezi nejlépe léčitelný druh rakoviny vůbec, ale musí se zjistit včas! Podrobná vyšetření provádí lékař s pomocí ultrazvuku, případně CT.
Jak se léčí?
Téměř všem mužům je nutné chirurgicky odebrat varle, které je postiženo nádorem. V některých případech se vyjmou i lymfatické uzliny v tříslech. Poté se přesně zhodnotí, o jaký typ nádoru varlete se jedná. Další postup léčby se již liší. Buď následují pravidelné kontroly u lékaře, který sleduje, zda je nádor zcela pryč a nevrací se, nebo se pokračuje v léčbě pomocí radioterapie (ozařování) nebo chemoterapie. Nejčastější nádor varlat, tzv. seminom, je naštěstí na ozařování velmi citlivý a většinou se ho podaří zcela zlikvidovat. Chemoterapie se používá tehdy, pokud již došlo k rozšíření rakoviny dále do těla.
Otázka plodnosti
Odebrání jednoho varlete plodnost muže neovlivní, druhé nepostižené varle totiž k zachování plodnosti bohatě stačí. Pouze v případě nutnosti chemoterapie může být plodnost ovlivněna, proto se raději mužovy spermie zmrazí a uloží do spermabanky. Některým nemocným vadí i kosmetický efekt operace, není však problém umístit na prázdné místo v šourku umělou výplň, aby nikdo nic nepoznal.
zdroj: http://www.lecba-rakoviny.cz