Pomoz i TY ! Váš příběh...napište nám

Pomozme Ríšovi k lepšímu životu – Hyperbarická komora pro Ríšův posun vpřed

Dovolím si vás požádat o pomoc jednomu silnému, sympatickému a skvělému klukovi Ríšovi, který miluje jízdu na kole se svým tatínkem. Ríša má skvělé rodiče a super ségru, který to nemají lehké. Od narození musí Ríšovi pomáhat. Od narození to nemají rodiče vůbec lehké a to doslova.  Některé dny jsou doslova peklo. Pouhá jízda autem kdy jede rodina s Ríšou třeba na návštěvu se může z krásného dne stát právě smutný den. Dobrá rodinná nálada se může změnit ve smutnou náladu. Jak to vše začalo a jaký je příběh Ríši si můžete díky Pavle Hodinové přečíst i zde na webu „NEVZDÁVEJ TO“

Děkuji za zveřejnění od ségry Kačky a její rodiny 💛

Finanční pomoc pro Ríšu najdete na konci článku v odkaze, který vás přesměruje na danou stránku !

 

Pavla Hodinová

PATRON PŘÍBĚHU

Pavla Hodinová

Pracovnice neziskové organizace

Komentář patrona

Ríšu a jeho rodinu jsem poznala v rámci své práce v poradně pro osoby se zdravotním postižením a jejich pečující. Byť je péče o Ríšu pro jeho rodiče velmi náročná a vyčerpávající, jsou to lidé, kteří se nevzdávají a nepropadají beznaději. Žijí aktivním životem, snaží se pro syna zajistit co nejlepší podmínky pro život. Jejich domov je naplněn radostí, vzájemnou láskou a vzpomínkami na mnoho společně prožitých zážitků.

Ríša je veselý hoch, ze všeho nejraději jezdí s tátou na kole na speciálním jednokolovém vozíku. Jízda přináší radost oběma. Chlapec může pomoci šlapat, když je potřeba, ale sám z podstaty svého postižení vyjet na kole nemůže. Spolu s rodinou žije v domácnosti fenka Pinky, kterou má Ríša moc rád. Její přítomnost ho uklidňuje, působí na něj relaxačně. To je pro chlapce velmi důležité, protože jako dítě s PAS daleko více vnímá rušivé vjemy z okolí, které ho zneklidňují a často i děsí. Vnímá a rozpoznává svět kolem sebe odlišně než běžně lidé okolo něj, a to je pro běžný praktický život náročné, nejen pro něj ale i pro jeho rodiče. Ríšův zdravotní stav je již trvalý, ale když maminka objevila možnost využití hyperbarické komory pro děti s PAS a obrátila se na mě s prosbou o pomoc s financováním této pro ně nákladné terapie, neváhala jsem s pomocí. Tato terapie může Ríšu alespoň trochu posunout v jeho vývoji a ovlivnit jeho zdravotní stav. Hyperbarická komora pomáhá ke zlepšení kognitivních, tj. poznávacích funkcí v mozku. Jejich prostřednictvím člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly.

Jak hyperbarická komora působí? Díky vyššímu tlaku, než je okolní vzduch a díky dodanému čistému kyslíku, který se do komory vpouští, se kyslík rozpustí i v krevním séru a dostane se tak do míst v těle, kde se nedostane z důvodu absence žil. To nabudí v buňkách tvorbu energie a také množení. Důsledkem je zlepšení poznávacích funkcí mozku. Kostní dřeň emituje více vlastních kmenových buněk a po určité době používání nastoupí tzv. angiogeneze – tvorba nových kapilár v místech, kde předtím nebyly. Zlepšuje se tím celkový stav těla i mysli.

Terapie je však pro rodinu příliš velkou finanční zátěží. Děkuji vám proto za pomoc pro Ríšu a podporu jeho rodičům, velmi si ji zaslouží.

Ríšovi pomůže hyperbarická komora pro zlepšení kognitivních funkcí

Ríša má rád jízdu na kole v přívěsném vozíku, skládaní puzzle, zvířata, obzvlášť svého asistenčního psa Pinky.

Jsme rodiče našeho syna Richarda. Ríša je 15letý kluk, jenž žije ve svém světě, který se prolíná s tím naším. Už od narození se potýká s řadou zdravotních problémů. Po komplikovaném porodu se hned vzápětí dostavily epileptické záchvaty, takže první týdny trávil syn napojený na přístroje. Následné lékařské diagnózy nebyly příznivé, poškozené centrum řeči, takže nemluví, trpí autismem a těžkou mentální retardací. Jako by toho nebylo málo, musel Ríša podstoupit řadu operací, operaci vodní kýly a následnou reoperaci, operaci nosních mandlí, mezitím pobyty na neurologii po těžkých epileptických záchvatech. Pobyty v nemocnici nepřidávaly na jeho psychickém stavu, právě naopak. Po každé anestezii se synův stav zhoršil, trpěl bázlivostí a strachem, stačil jakýkoliv nečekaný zvuk a následovalo panické jednání. Banální cesta autem se v silném dešti proměnila v dramatický zážitek, kdy zvuky padajících kapek vyvolávaly nekontrolovatelnou paniku. Procházka kolem stavby, kde se najednou ozve příklepová vrtačka, hlasitá reprodukovaná hudba, bouřka, ohňostroj a spoustu dalších situací vede k nekontrolovatelnému chování. Problém je i ve verbální komunikaci, Ríša se potýká s expresivní poruchou řeči, vyjadřuje se pouze gesty nebo piktogramy v rámci svých mentálních možností. Neumí například vyjádřit, jestli má nějakou bolest, to se musí odpozorovat jeho změnou chování, navíc má snížený práh bolesti, takže se nejednou stalo, že zranění prozradily modřiny nebo krvácející rány, otoky atd. Ríša vyžaduje celodenní péči, ze samostatné činnosti zvládne akorát svlékání oděvu a vyzouvání bot. V noci trpí inkontinencí moči, nepravidelnými epileptickými záchvaty. Podstoupili jsme už řadu terapií, od canisterapie přes hipoterapii, lázeňské pobyty, reflexní terapie. Jsme vděčni za každý i sebemenší posun v jeho vývoji. Bohužel všechny tyto terapie jsou finančně náročné, a tak se obracíme na Patrona dětí s žádostí o finanční příspěvek na hyperbarickou komoru, která pomáhá dítěti s PAS ke zlepšení kognitivních funkcí v mozku. Děkujeme za jakoukoliv finanční pomoc.

zdroj a finanční pomoc: https://patrondeti.cz/pribeh/hyperbaricka-komora-pro-risuv-posun-vpred

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.