Časná stadia nádorů děložního čípku (tzv. cervixu) umí moderní medicína velmi efektivně léčit. Je však nutné toto období takzvaně nepropásnout a rakovinu odhalit včas. Proto je třeba pravidelně navštěvovat gynekologa, a to i případě, že žena nemá sebemenší obtíže.
Rakovina děložního čípku patří v České republice mezi nejčastější gynekologická nádorová onemocnění:
- zhruba u 1 000 žen ročně je tato choroba odhalena,
- přibližně 400 žen jí bohužel každý rok také podlehne.
Nečekejte na obtíže
Příznaky, jako jsou krvácení mimo cyklus nebo bolestivá soulož, provází obvykle již pokročilá stadia rakoviny čípku. V dnešní době už by k takovému rozvinutí nemoci již teoreticky nemuselo docházet, alespoň u těch žen, které dochází na pravidelné gynekologické prohlídky. Lékaři se při nich totiž zaměřují na odhalení minimálních slizničních změn, které stojí na samém prvopočátku rakoviny. A právě jejich detekce a následná léčba, obvykle formou takzvané konizace, předejdou růstu skutečného zhoubného nádoru.
Průběh vyšetření je časově nenáročný a bezbolestný:
- Některé změny sliznice čípku mohou být viditelné přímo při kolposkopickém vyšetření (pomocí zrcadel).
- I v případě, že se čípek zdá být na první pohled v pořádku, setře gynekolog z jeho povrchu malé množství buněk.
- Ty pak putují k cytologickému vyšetření pod mikroskop, aby se zjistilo, zda nejsou abnormální.
Lékaři umí odhalit i přítomnost samotného původce rakoviny
Díky skutečnosti, že je rakovina cervixu spojena s infekcí takzvaným lidským papilomavirem (HPV), testují lékaři také jeho přítomnost v buňkách děložního čípku. Toto vyšetření zatím nepatří mezi rutinně používané. Vědci však už teď hledají odpovědi na otázku, zda by jím nebylo schopné odhalit ještě dřívější formy nádoru, a tím nejen zvýšit pravděpodobnost účinné léčby, ale i prodloužit intervaly mezi jednotlivými preventivními prohlídkami.
Prevence je v souvislosti s nádory čípku děložního naprosto zásadní. Několik obětovaných minut ročně se stokrát vyplatí v porovnání s fyzickými i duševními útrapami, které provází pokročilé rakovinné onemocnění!
zdroj: www.lecba-rakoviny.cz