Mnoho studií z různých zemí světa dokládá, že vdechování cigaretového kouře může způsobit rakovinu plic i u nekuřáků. Dým, který vdechují, obsahuje totiž velké množství látek vyvolávajících rakovinu, přičemž na některé z nich je dokonce bohatší než kouř, který nasává do plic kuřák.
Hrozivé závěry
Analýza 55 studií z celého světa ukázala, že partneři kuřáků kouřících i doma mají o 27 % vyšší riziko, že se u nich vyvine rakovina plic.
Ve Spojeném království zemře kvůli pasivnímu kouření každý rok přes 11 tisíc lidí, a to buď na rakovinu, srdeční onemocnění, mrtvici, či jinou nemoc spojenou s expozicí tabákovému kouři.
Jedna ze studií zase ukázala, že pouhých 30 minut strávených vdechováním cigaretového kouře z okolí může značně snížit průtok krve nekuřákovým srdcem.
Pasivní kouření může u nekouřícího člověka vyvolat i jiné choroby, jako jsou například astma nebo srdeční onemocnění.
Pozor hlavně na děti!
Nejvíce jsou tabákovým dýmem ohroženy děti, protože rychleji dýchají a jejich imunitní systém ještě není zcela vyvinutý.
Výzkum zahrnující přes 300 tisíc lidí ukázal, že děti, které byly opakovaně vystavovány cigaretovému kouři v domácnosti, mají větší pravděpodobnost rozvoje rakoviny plic v dospělosti.
Potomkům vychovávaným v prostředí, ve kterém kouří oba rodiče, hrozí o 72 % vyšší riziko vzniku respiračních onemocnění.
Evropská studie zase zjistila, že děti vystavené pasivnímu kouření mají v dospělosti o třetinu vyšší možnost vzniku rakoviny močového měchýře.
Ve Spojeném království je pak každoročně hospitalizováno okolo 17 tisíc malých pacientů kvůli onemocnění spojenému s pasivním kouřením.
Pokud je dítě odmala tzv. pasivním kuřákem, může ho navíc postihnout SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence) nebo meningitida. Postupem času se mohou objevit i astma či psychické poruchy.
zdroj: http://www.lecba-rakoviny.cz