Vše o rakovině

Jak vzniká rakovina

Jak vzniká rakovina

Rakovina vzniká na podkladě poruchy buněk, které se najednou vymknou kontrole organismu a začnou se nekontrolovatelně dělit a růst. V podstatě je to taková buněčná anarchie. Pokud nedojde k jejímu potlačení, zničí celý organismus.
Ke změně buněk z poslušných a vzájemně spolupracujících „občanů“ na anarchisty dochází díky náhodným mutacím či poškození těch součástí DNA, které jsou zodpovědné za regulaci růstu buněk. Podle současných poznatků je ke vzniku nádorového onemocnění potřeba nejméně tří po sobě následujících mutací, spíše však více.
Fotografie byla pořízena v rámci kampaně „Umíme žít naplno!„, kterou pořádá pacientské sdružení MammaHELP. To sdružuje pacientky s nádorovým onemocněním prsu.
Následkem mutace dochází v organismu k následujícím změnám:
  • Buňky se začínají nekontrolovatelně dělit a růst.
  • Následkem překotného růstu dochází v jejich DNA k dalším poruchám, které se sčítají, a buňka se tak stává velmi neorganizovanou, ale zároveň velmi odolnou.
  • Buňky utlačují a narušují své okolí a působí první zdravotní obtíže.
  • Časem se jim podaří dostat do krevního oběhu, kterým se rozšíří i do jiných míst organismu. Dávají tak vzniknout metastázám – dceřiným nádorům, které vůbec nejsou v kontaktu s původním nádorem.
  • Překotný růst organismus obírá o živiny a vyčerpává jeho zásoby.
  • Nádorové buňky stále rostou bez jakéhokoliv pudu sebezáchovy, až nakonec zahubí organismus, který je jejich hostitelem.

Rakovina vám nemůže vzít duši. A nemůže vám vzít lásku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.