Vše o rakovině

Co dělat, když lékař řekne: Rakovina

Zhoubným nádorem onemocní jednou každý třetí! Nové údaje hovoří o tom, že v České republice se během jednoho roku od lékaře dozvědělo přes sedmdesát tisíc z nás – máte rakovinu.

 

Velmi důležité je se nevzdat a s nemocí bojovat! „Až 75 procent nemocných s rakovinou, kteří reagovali na svou nemoc »bojovně« se dožilo o 10 a více let déle než ti, kteří rezignovali a propadli depresím,“ popisuje psycholog Martin Kořán z Nemocnice Na Homolce v Praze.

Strach, zoufalství, hrůza z budoucnosti, z toho co mě čeká… Jak bude probíhat léčba. Zabere? Jak mi po ní bude? Budu zvracet? Vypadají mi vlasy? Budu mít jizvy na těle? Přijdu o prso? „Toto duševní napětí zpravidla vyústí v deprese, jež většinu nemocných oslabují a svým způsobem léčbu komplikují,“ vysvětluje Kořán.

Onkologický pacient nepotřebuje pouze medicínskou péči, ale také psychologickou podporu. To si ale zatím všichni čeští doktoři, kteří léčí pacienty s rakovinou neuvědomují… „Když pacient nebo rodina cítí, že už určitou situaci nezvládají, je vhodné vyhledat psychologa,“ radí Kořán.

Co může dělat nemocný?

  • Důležitá je vůle bojovat s nemocí! Nevzdávat se a nepotlačovat emoce – mluvte o svých pocitech, nepřemáhejte pláč.
  • Nebojte se onkologa zeptat na cokoli, čemu během léčby nebudete rozumět.
  • Pokud si chcete o své diagnóze a léčbě promluvit s dalším odborníkem, třeba i v jiné nemocnici, máte na to nárok. Nemusíte mít strach, že by se váš lékař urazil.
  • Neodmítejte telefonáty a návštěvy kamarádů, nezavírejte se před světem doma.
  • Pokud vám to zdravotní stav dovolí, dělejte všechno stejně jako před onemocněním – jezděte na výlety, choďte na kafe s kamarády…
  • To nejhorší, co můžete udělat je rezignace – přestat věřit, že můžete s nemocí bojovat, netěšit se na budoucnost!

Jak má pomoci rodina?

  • Mluvte doma o nemoci! Když nemá pacient možnost doma mluvit s nejbližšími otevřeně o tom, co ho trápí, z čeho má strach – o bolesti, smrti – může se cítit osaměle. A to i když má kolem sebe velkou rodinu…
  • Manžel/manželka nemoc zvládá – nemluví o ní, nepláče… Podle psychologů ale nejde o známky statečnosti. „Chovat se normálně v nenormální situaci je nenormální,“ říká doktor Kořán.
  • Snažte se s pacientem být co nejčastěji. Buďte mu na blízku, vzájemně se dotýkejte.
  • Zároveň nezapomínejte na běžný život – onkologický pacient se nemusí přestat bavit, naopak čím radostnějším životem žije, tím více mu »psychika« pomáhá s nemocí bojovat. Choďte do kina, divadla, do restaurací, vyrážejte na výlety…

Důležitý je i sexuální život, mluvte o něm. Nemoc neznamená konec sexu! „Až 90 % žen se zhoubným nádorem prsu, které byly před onemocněním sexuálně aktivní, se k intimnímu životu s partnerem opět po ukončení léčby vrátí,“ popisuje říká doktor Kořán.

Toto jsou velké chyby!

Pokud se někdo ve vašem okolí dozvěděl, že má rakovinu, tak:

  • NIKDY nesmíte jeho potíže a nemoc bagatelizovat.
  • NIKDY nesmíte pacienta ujišťovat, že alternativní způsoby léčby jsou zázračná cesta k uzdravení.
  • NIKDY se nesmíte od nemocného odvracet, přestat mu telefonovat, navštěvovat se.

Nejčastější nádorová onemocnění

MUŽI:

  1. Prostaty
  2. Tlustého střeva a konečníku
  3. Plic a průdušek
  4. Močového měchýře
  5. Ledvin

ŽENY:

  1. Prsu
  2. Tlustého střeva a konečníku
  3. Dělohy
  4. Plic a průdušek
  5. Vaječníku

zdroj: http://www.zenyprozeny.cz

 

One thought on “Co dělat, když lékař řekne: Rakovina

  1. rakovinu jsem dostal když jsem hrál csko rád bych se nechal nějak vyšetřit nebo při lepším vyléčit moc prosím moji kamarádi které nemám se mi smějí moc prosím o pomoc

    Děkuju 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.