Váš příběh...napište nám

Vědomí, že na všechno nejsme sami nám moc pomohlo – příběh Štěpánka z Teplic

Šestiletý Štěpánek žije společně s maminkou Natálií, tátou Vítězslavem a starší sestrou Patricií (*2003) v severočeských Teplicích. Patricie chodí do osmé třídy a jejím koníčkem je vše, co souvisí s výtvarnou výchovou. Klidný život rodiny se otočil naruby v srpnu 2014, když byla maminka se Štěpánkem na rodičovské dovolené.

Štěpánek začal být velmi apatický, měl zvýšenou teplotu. Dětská lékařka provedla vyšetření a rodinu ihned poslala do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Zde lékaři Štěpánkovi na základě vyšetření diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii.

20001719_nemocnice

Štěpánek byl s maminkou ihned hospitalizován v nemocnici a byla zahájena léčba chemoterapií. S menšími komplikacemi trvala akutní léčba téměř rok. Tatínek se staral doma o starší dceru, rodina tak byla dočasně rozdělena. V této fázi léčby měl Štěpánek velmi oslabenou imunitu a musel se vyhýbat jakémukoliv kolektivu kvůli vysokému riziku nákazy, byť jen obyčejnou chřipkou. Důležitá byla také pravidelná dezinfekce domácnosti. Součástí jeho života se stala i nízkobakteriální strava, která mu dovolovala jíst pouze vakuované potraviny či ovoce a zeleninu, která se dá oloupat. Co Štěpánek nesnědl do čtyř hodin od otevření či uvaření, musela maminka vyhodit.

Rozpočet rodiny byl rázem velmi napjatý a stěží stačil na pokrytí běžných výdajů na domácnost. Proto příspěvky od Dobrých andělů plynuly především na jeho dorovnání, náklady spojené s dopravou do vzdálené pražské nemocnice a na náklady spojené s léčbou. Dobří andělé pomáhají rodině od samého počátku nemoci. Pan Vítězslav jejich podporu velmi oceňuje: „Finanční stránka je hodně důležitá, hodně. Já bych ale chtěl ještě vyzdvihnout psychickou podporu. Vědomí, že na všechno nejsme sami, že na nás někdo v takové chvíli myslí, to nám moc pomohlo.“

20001719_stepanek2

Od srpna 2015 začala Štěpánkovi udržovací léčba, kde je již chemoterapie podávána v tabletkách. Rodina se začala pozvolna zapojovat do běžného života. Štěpánek mohl opět na pár dní v měsíci do školky, aby strávil alespoň nějaký čas se svými kamarády, kteří mu moc chyběli.

Po roce byla léčba ukončena, Štěpánek navštěvuje školku pravidelně, má však stále oslabenou imunitu a je častěji nemocný. Je ale moc rád, že už může být s kamarády více a hlavně, že mohl začít navštěvovat kroužek florbalu 🙂

20001719_stepanek1

„Chtěla bych poděkovat všem dobrým lidem s velkým srdcem, kterým není lhostejný osud nemocných dětí. Moc Vám děkujeme za Vaši pomoc a podporu,“ vzkazuje paní Natálie.

zdroj:www.dobryandel.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.