Vše o rakovině

8 testů které by měla podstoupit každá žena

Mnohé nemoci lze při včasné diagnóze vyléčit
1 Kůže
Doporučujeme nechat si jednou ročně udělat světelnou diagnostiku u kožního lékaře, a to zejména pokud máte hodně mateřských znamének. Užitek: Nebezpečné kožní změny jsou diagnostikovány dříve, než dojde k rakovině kůže.

2 Prsa
Mamografii byste si měla nechat udělat ve čtyřiceti, po přechodu druhou a pak pravidelně každé dva roky. Užitek: Rakovinu lze tímto způsobem diagnostikovat v raném stadiu a léčba má pak větší šanci na úspěch.

3 Krev
Na základě rozboru krve je možné objevit mnoho chorob a rizik jejich vzniku. Od 35 byste si ho měla nechat dělat každé dva roky. Užitek: Na základě rozboru lze určit alergie, nedostatek určitých látek, hladinu cholesterolu a cukrů v krvi.

4 Oči
Prevence glaukomu je vhodná nejpozději od 40 (od 30, pokud se zelený zákal vyskytuje v rodině). Užitek: Poškození očního nervu nebo sítnice glaukomem může vést k slepotě. V raném stadiu vám lékař pomocí laseru může pomoci.

5 Zuby
Kontrolní prohlídky u zubaře minimálně jednou ročně by měly být samozřejmostí. Vhodná je také individuální profylaxe (osobní program prevence). Pravidelné návštěvy u dentální hygienistky sice stále ještě patří k nadstandartu, ale odborná péče o chrup se vám rozhodně vyplatí a zmenší riziko onemocnění zubů. Užitek: Lékařské zákroky nebudete potřebovat tak často.

6 Srdce a krevní oběh
Při obecné zdravotní kontrole se zjišťuje vaše osobní riziko vzniku srdečních a oběhových onemocnění. Lékař vám změří tlak krve a pomocí klidového EKG zkontroluje elektrické impulzy v srdečním svalu. Užitek: EKG ukazuje, jestli je srdce správně prokrvováno. V případě nějaké nepravidelnosti vás lékař pošle na odborné vyšetření ke kardiologovi.

7 Střeva
Nejpozději v padesáti byste si měla nechat jednou ročně udělat Hemokult test, který odhalí případné krvácení do střev. Endoskopie po 55 roku je téměř povinná. Jestliže se v rodině vyskytla rakovina střev, měla byste se nechat zkontrolovat i dříve. Užitek: Včasné rozpoznání rakoviny střev je životně důležité. Pokud lékař objeví polypy, které by se mohly zvrhnout ve zhoubné nádorové bujení, může je odstranit.

8 Podbřišek
Doporučujeme vám nechat si jednou ročně udělat tzv. PAP stěr. Pokud trpíte na cysty nebo myomy, je také důležitá vaginální sonografie. Ženy, které si přejí mít děti, by se tomuto vyšetření rozhodně měly podrobit. Užitek: V PAP stěru je možné objevit buňky, které by mohly signalizovat rakovinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.