Vše o rakovině

Kouření škodí nejen Vám, ale i vašemu okolí!!!

Víme že je velmi těžké přestat kouřit, ale je nutné si uvědomit, že v dnešní době zemře na následky kouření mnoho lidí.

*V České Republice v důsledku kouření umírá více než 18 000 osob za rok tj. 50 úmrtí za den.
*Onemocnění vzniklých na základě kouření je až 50 druhů z nichž více než 20 je smrtelných.
*Průměrná délka života je o 15 let kratší než u nekuřáků.
Skoncujte s cigaretou jednou pro vždy!!!

!Kouření v těhotenství!

Kouření v těhpotenství je škodlivé nejen pro vás, ale hlavně pro vaše dítě.
Díky menšímu okysličení se dítěti nedostává tolik kyslíku i živin přes placentu. Děti kuřaček mají nižší porodní váhu v průměru o čtvrt kilogramu. Maminky se milně domnívají, že menší váha miminka jim usnadní porod. To není pravda, protože závažnost porodu se odvíjí od obvodu hlavičky.
Polovina dětí do jednoho roku, které zemřeli v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatilo na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřeli neboť náhle přestali dýchat, kouření v druhé polovině těhotenství ničí určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dáchání, pokud se dech na chvilku zastaví.
Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství jsou častěji negativistické, impulzivní, agresivní. Podle nedávno publikovanýchvýsledků výzkumu amerických vědců potomci takových žen svporovnání se svými vrstevníkypětkrát častěji ve věku deseti let experimentují s tabákem.
Vznik závislosti na nikotinu je z 60 % ovlivněn geneticky. Přitom náchylnost lze dědit i po otci.

Rakovina plic:

riziko onemocnění rakovinou plic je u osob, které kouří zhruba 20 let 20 cigaret denně, (tj. s celkovým konzumem cigaret více jak 150 000 cigaret), po dosažení věku 45 let asi 18x vyšší, než u nekuřáků.
Podle výzkumů je poměr faktorů následující:
35% – kouření a alkohol
5% – karcinogenní látky v zaměstnání
3% – ionizující záření
1% – léky
10% – příčinu nebylo možné zjistit ( vliv psychyky, stresu, dědičnosti )
2% – transformace nezhoubných nádorů
44% – výživové faktory ( podle jiných studií se mohou výživové faktory podílet na vývoji rakoviny až z 60% )
Omezíme-li tedy kouření, alkohol, stres, nadměrně slunění a vyhneme-li se rakovinotvorným látkám v potravě velmi snížíme pravděpodobnost onemocnění rakovinou.
Po 10 letech zanechání kouření klesá riziko onemocnění rakovinou plic na úroveň rizika trvalých nekuřáků. Riziko onemocnění rakovinou plic se zvyšuje kouřením cigaret s vysokým obsahem dehtu, s hloubkou inhalace a vysokým počtem denně vykouřených cigaret. Riziko onemocnění je potencováno některým pracovním prostředím. Jsou to především dělníci, pracující s azbestem. Zde je riziko 92x vyšší ve srovnání s nekuřákem, nepracujícím s azbestem. ( Proto ve Švédsku nesmí kuřák pracovat v azbestovém průmyslu. )
Rakovina plic patří k nejhůře léčitelným nemocím a je nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory. V převážné většině je rozpoznána až v pokročilém stádiu, kdy už je vyloučená chirurgická léčba.

Rakovina plic – příznaky

° Dráždivý kašel
° Výrazný úbytek na váze za poměrně krátkou dobu
° Dušnost
° Bolesti hrudníku či kostí
° Otoky horních končetin a hlavy
° Paličkovité prsty
° Potíže s polykáním
° Pokleslá víčka, zúžená zornice, zapadlé oko ( jen vzácně )

Rakovina plic – léčba

Léčba rakoviny plic je reálná jen u malého procenta pacientů, protože ve většině případů se na onemocnění příjde pozdě. Pak se lékaři snaží alespoň zmírnit příznaky rakoviny. Jde však o prodloužení života o týdny, ve výjimečných případech o měsíce.
http://www.mineralfit.cz
http://www.drogy.doktorka.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.