Dnes se podíváme na NE moc obvýklé onemocnění rakoviny hrtanu. Je po zimě a začíná nám jaro, léto. Lidé onemocní, mají chřipku, angínu. Nikdy však nevíme zda je to co píši. A místo obyčejné chřipky s bolestí krku ( hrtanu ) se může objevit právě rakovina hrtanu.
Jedním z méně známých nádorových onemocnění je rakovina hrtanu, která mezi nádory zaujímá „pouhé“ jedno procento případů. Dlouho byl tento druh onkologického onemocnění spojován zejména s kouřením. Ukazuje se ale, že rakovinu hrtanu může způsobovat nejen závislost na nikotinu.
Riziková solária i buřty
Ačkoliv rakovina hrtanu není ve srovnání například s nádory střev nebo prsu příliš častá, i tak se jedná o nejčastější nádorové onemocnění hlavy a krku. Jsou jí nejčastěji postiženi muži ve věku kolem 60 let, přičemž jako hlavní rizikový faktor se udává kouření. Nádory hrtanu ale může způsobit i nadměrné slunění v soláriích, konzumace tučných uzených jídel, alkoholu, pobyt v zaprášeném prostředí a v neposlední řadě i různé viry. Citován je zejména HPV – lidský papilomavirus, který u žen způsobuje rakovinu děložního čípku. Ten začal být v centru pozornosti zejména na konci minulého století. V té době sice v civilizovaných zemích docházelo k poklesu počtu kuřáků, výskyt zhoubných nádorů krku se ale nesnižoval. Podle vědců by za to mohl být zodpovědný právě papilomavirus.
Očkování jako prevence rakoviny hrtanu?
Ten se má do krku převážně mužských pacientů dostávat zejména při orálním sexu s nakaženou ženou. Ta k nákaze obvykle „přijde“ z mužského penisu, kde se papilomavirům velmi dobře daří a kde naštěstí nezpůsobují žádné zdravotní komplikace. Bohudík ale proti rakovině děložního čípku existuje očkování. Je tedy možné, že se podobného očkování jako prevence rakoviny hrtanu dočkají i muži.
Rakovina hrtanu se projevuje zejména neustupujícím chrapotem, pocitem cizího tělesa v krku a dýchacími obtížemi. Někdy, zejména při vyšší lokalizaci, se může projevit i obtížemi a bolestí při polykání.
Nůž na krk
Léčba rakoviny hrtanu je většinou chirurgická, kdy se odstraní přes ústní dutinu nebo přes zevní krk buď část, nebo v těžkých případech dokonce celý hrtan. V tomto případě je vstup do dýchacích cest zajištěn pomocí otvoru v krku. Celkové odstranění hrtanu s sebou ale nese i další komplikaci – ztrátu hlasivek a hlasu. I na to ale dnešní medicína zná „lék“ v podobě vytvoření komunikace mezi průdušnicí a jícnem, kdy je v jícnu vytvořena řasa, jejímž kmitáním se tvoří základní tón. Po nácviku je pak možné téměř plynule mluvit. Druhou možností je přístroj nazývaný elektrolarynx, který hlas tvoří elektronicky.
Další možností léčby je ozařování. To je možné použít jak samostatně, tak i jako doplňkovou terapii chirurgické léčby v pozdějších stadiích nemoci. I díky této metodě se pětileté přežití pacientů s rakovinou hrtanu pohybuje kolem velmi dobrých 40 procent.
zdroj: http://www.ulekare.cz