Největší hrozba mezi nádory
Zvláště špatná pověst, která rakovinu slinivky provází, pramení především ze dvou důvodů: za prvé se jedná o poměrně agresivní druh rakoviny, která navíc díky svému anatomickému uložení bývá obvykle objevena až ve značně pokročilém stadiu. To značně komplikuje její léčbu, i když to samozřejmě není důvod, aby pacienti nebo lékaři vzdali svůj boj s rakovinou slinivky už předem. Co dalšího tedy dnes víme o tomto vážném nádorovém onemocnění?
Co způsobuje rakovinu slinivky?
Ačkoliv přesná příčina vzniku rakoviny slinivky není známa, víme o některých rizikových faktorech, které její vznik podporují. Nejvýznamnějším z těchto rizikových faktorů je kouření. Zanechání kouření je tedy dosud nejspolehlivější známý způsob, jak významně snížit riziko vzniku rakoviny slinivky.
Jaké jsou příznaky rakoviny slinivky?
Zákeřnost této rakoviny spočívá v tom, že dlouho zůstává bez příznaků, a tedy nepovšimnuta. Pokud nádor svým umístěním nebo velikostí zablokuje odtok žluči, může se rakovina slinivky projevit žloutenkou. Pokročilejší nádory se pak projevují bolestmi břicha nebo i zad, nevolností, ztrátou chuti k jídlu a ubýváním na váze.
Jak se rakovina slinivky diagnostikuje?
Kromě běžných lékařských vyšetření a odběrů krve nebo moči musí pacient často podstoupit CT vyšetření (vyšetření počítačovou tomografií) nebo vyšetření ultrazvukem („sono“). O něco náročnější je vyšetření označované zkratkou ERCP, které umožňuje zobrazit žlučové cesty. Toto vyšetření se podobá například gastroskopii.
Jak se rakovina slinivky léčí?
Léčba je vždy velmi individuální, záleží mimo jiné na přesném typu nádoru, jeho velikosti, umístění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Plně vyléčitelná je rakovina slinivky bohužel jen zřídka, pouze je-li objevena již v počátečním stadiu. V léčbě se využívá chirurgie, radioterapie (ozařování) a chemoterapie. V současné době se začíná používat také biologická léčba, která pro pacienty postižené tímto typem nádoru představuje novou naději.
zdroj: http://www.lecba-rakoviny.cz