Rakovina je nepříjemná nemoc a její souběh s citlivým obdobím těhotenství může mít až tragický nádech. Jak je to tedy s rakovinou u těhotných žen? Jak velký je to strašák? Je vůbec čeho se bát?
Těhotenství v životě moderní ženy nezabírá příliš dlouhý čas a rakovina v jeho průběhu je vzácnou záležitostí. Onkologické potíže v tomto období můžeme rozdělit do dvou skupin: shodou okolností se nádor objeví bez přímé souvislosti s těhotenstvím, samo těhotenství se může zvrhnout v rakovinné bujení.
V období těhotenství se mohou projevit různé nádory, jejichž vznik není nijak těsně s těhotenstvím spjat. Může se jednat třeba o nádor kůže, žaludku atd. Těhotenství je citlivé období s posunutou hormonální rovnováhou. Mnoha nádorům těhotenství svědčí. Těhotenství může navíc skrýt řadu příznaků, zvláště u „prvniček“, které nemají s čím srovnávat.
Diagnóza, léčba i prognóza záleží na tom, jak rychle se nádor podaří objevit, z jaké roste tkáně atd. Nalezení nádoru může být důvodem k přerušení těhotenství.
Existuje zvláštní skupina zhoubných bujení vycházejících z tkání zárodku. Jde o takzvané moly (jednotné číslo mola) a také choriokarcinom. Jejich typickým projevem je nepravidelné krvácení v průběhu těhotenství.
Mola vzniká poruchou oplození, kdy výsledný zárodek nemá správný počet chromozomů. Výsledkem je to, že se nevyvíjí zárodek, ale vyvine se tzv. trofoblast, tedy tkáň, která má zárodek „pěstovat“ a zabezpečit výměnu živin a kyslíku s tělem matky. V dnešní době bývá mola zachycena ultrazvukem velmi brzy. Mola se vyskytne u jediného z několika tisíc těhotenství. Obvykle je dobře řešitelná ukončením falešného těhotenství a kyretáží dělohy. Ve vzácných případech se může mola šířit tělem jako metastazující nádor. Naštěstí pak velmi dobře a spolehlivě reaguje na chemoterapii.
Zvrhnutím buněk trofoblastu může vzniknout choriokarcinom. Jde o rychle rostoucí a agresivní nádor, který se spěšně šíří po těle. V minulosti býval rychle smrtící. V současné době jde o onemocnění velmi dobře léčitelné s výbornou odpovědí na chemoterapii.
Rakovina a těhotenství je spojení, které nahání až husí kůži. Naštěstí jde o dost vzácnou komplikaci. A v každém neštěstí je i kus štěstí – zhoubné nádory vycházející přímo z „těhotenství“ lze velmi dobře léčit chemoterapií. Všem maminkám a tatínkům přejeme, ať se jejich těhotenství obejde bez podobných smutných událostí!