Vše o rakovině

Alkohol u náctiletých zvyšuje riziko rakoviny prsu

Američtí výzkumníci zveřejnili závěry výzkumu týkajícího se vlivu alkoholu u dospívajících dívek na nezhoubná onemocnění prsu. U děvčat, která v době dospívání konzumují alkohol, je vyšší riziko vzniku benigních (nezhoubných) onemocnění prsu již kolem dvaceti let, než u jejich abstinujících vrstevnic. Přitom tato onemocnění ve formě cyst a bulek, byť nezhoubných, jsou rizikovým faktorem pro pozdější vznik rakoviny prsu.

Tyto informace se jeví o to závažnější, že konzumace alkoholu u středoškoláků v posledních letech výrazně narůstá. Pokud se tedy  dalšími výzkumy potvrdí tato zjištění a podaří se klinicky oddálit nástup konzumace alkoholu u dospívajících, mohlo by se tak u mnohých předejít vzniku benigních prsních onemocnění, případně i rakoviny prsu.

Studie se zúčastnily dívky, kterým bylo na jejím začátku 9 až 15 let. Průzkum probíhal pět let, poté byly účastnice během dalších osmi let třikrát vyzvány k vyšetření, v němž bylo u 147 z nich odhaleno nezhoubné onemocnění prsu. Z výzkumu vyplynulo, že u dívek, které uvedly konzumaci alkoholu 6-7 krát týdně, se riziko vzniku prsního onemocnění zvýšilo pětkrát. U dospívajících požívajících alkohol 3-5 krát týdně vzrostlo třikrát oproti jejich vrstevnicím, které abstinovaly.

Ženský hormon estrogen

Jak přesně alkohol působí v době dospívání na rozvoj prsních onemocnění, prozatím není přesně známo, ale spekuluje se o tom, že vlivem alkoholu dochází ke zvýšení hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu, který může podpořit růst nezhoubných útvarů v prsu. U dospělých žen je alkohol jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu.

Dle údajů Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2008 v České republice v souvislosti s novotvarem (nádorem) 12 444 žen. Z toho 1660 trpělo zhoubným novotvarem v prsu, 109 z nich se nedožilo ani 50 let. Proto nepodceňujte toto onemocnění, ani když máte pocit, že jste na něj ještě příliš „mladá“. Samovyšetření vás bude stát jen pár minut vašeho času, ale může vám pomoci odhalit případný zdravotní problém včas a dát vám tak šanci boj s chorobou vyhrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.