Tyto informace se jeví o to závažnější, že konzumace alkoholu u středoškoláků v posledních letech výrazně narůstá. Pokud se tedy dalšími výzkumy potvrdí tato zjištění a podaří se klinicky oddálit nástup konzumace alkoholu u dospívajících, mohlo by se tak u mnohých předejít vzniku benigních prsních onemocnění, případně i rakoviny prsu.
Studie se zúčastnily dívky, kterým bylo na jejím začátku 9 až 15 let. Průzkum probíhal pět let, poté byly účastnice během dalších osmi let třikrát vyzvány k vyšetření, v němž bylo u 147 z nich odhaleno nezhoubné onemocnění prsu. Z výzkumu vyplynulo, že u dívek, které uvedly konzumaci alkoholu 6-7 krát týdně, se riziko vzniku prsního onemocnění zvýšilo pětkrát. U dospívajících požívajících alkohol 3-5 krát týdně vzrostlo třikrát oproti jejich vrstevnicím, které abstinovaly.
Ženský hormon estrogen
Jak přesně alkohol působí v době dospívání na rozvoj prsních onemocnění, prozatím není přesně známo, ale spekuluje se o tom, že vlivem alkoholu dochází ke zvýšení hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu, který může podpořit růst nezhoubných útvarů v prsu. U dospělých žen je alkohol jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu.