Chemoterapii většinou doprovází pocity žaludeční nevolnosti a zvracení. Avšak i v této fázi léčby je nutné, aby pacient zkusil něco malého sjíst. Několik pravidel by vám mohlo pomoci.
Vůně jídla zesiluje pocit nevolnosti, proto se vyhýbejte silně aromatickým jídlům. Nejvýraznější aromatické výpary vznikají během vaření. Nejlepším řešením je, když si pacient hlavní teplá jídla nepřipravuje. Příprava jídel v mikrovlnné troubě, využívání digestoře, odpařovače a důkladné větrání kuchyně může snížit negativní vliv výparů z jídel. Velmi vhodné jsou lehce stravitelné potraviny jako jogurt, pudinky z pšenice, rýže nebo oves. Také brambory „na loupačku“, rýže, nudle, vařené kuřecí maso, ovoce.
Vyhýbejte se tučným, silně kořeněným a nadměrně slazeným pokrmům. V průběhu dne jezte častěji malé porce. Připravte si „jednohubky“. Hodně a dobře žvýkejte. Nápoje by měly být studené, ale nikoliv ledové. Jídlo vždy nechte trochu vystydnout. K občerstvení se dobře hodí studené polévky, sušené ovoce. Sušené potraviny jako Knäckebrot, sušenky mohou zmírnit pocit nevolnosti. Hlad zesiluje pocit nevolnosti, proto jezte dříve než vám začne kručet v břiše. Klid a uvolnění během jídla a po jídlo napomáhá uklidnění vašeho zažívacího ústrojí.
Výživa při průjmech
Onkologická léčba nebo také infekce zvyšují citlivost na určité potraviny. Stres může rovněž narušovat činnost zažívacího ústrojí. Výsledkem může být – průjem. Dobré regulaci stolice napomáhá lehce stravitelné jídlo a dostatečné množství tekutin. Pokud průjem trvá více dní, měla by být, po konzultaci s lékařem, ztráta minerálních látek vyrovnána vhodným přípravkem.Pijte dostatečné množství tekutin, nejlépe denně dva až tři litry nesycené minerální vody, neslazeného čaje nebo i vlažné polévky. Příznivě působí 5 minut louhovaný černý čaj. Namísto 3 hlavních jídel snězte 5 menších pokrmů. Při průjmech se osvědčují rozmačkané banány nebo strouhaná jablka a mrkev. Příznivě působí také pšeničná kaše, oves nebo rýže. Vhodné jsou neslazené sušenky, oplatky, knäckebrot a také kyselé mléčné produkty jako jogurt, kefír, kysané mléko, netučný tvaroh. Nevhodně působí čerstvé ovoce (kromě banánů a strouhaných jablek), tučná, grilovaná a fritovaná jídla. Vyhýbejte se nadýmavé zelenině a luštěninám. Ryby a drůbež jsou vhodnější než vepřové, hovězí nebo skopové maso. Důsledně dbejte na to, aby vaše potraviny byly skladovány čerstvé za vhodných podmínek a při správné teplotě. Nejezte vykrajované ovoce a zeleninu. Jakkoliv napadené potraviny vyhazujte celé.
Výživa při podráždění sliznice úst a jícnu
Během chemoterapie dochází často k podráždění nebo zanícení sliznice úst. S tím jsou spojené potíže při žvýkání a polykání. Pomohou zde lehké krémové potraviny a kašovité pokrmy. Jezte lehké a krémové pokrmy, jako jsou nízkotučné jogurty, krémové polévky, měkké sýry, kaše a jemně mixované potraviny. Také studené pokrmy a nápoje uklidňují podrážděnou sliznici. Vyvarujte se ovoce a zeleniny s vysokým podílem kyselých látek, jako např. citrusy, ananas, rybíz, višně a rajčata. Vyhýbejte se také kyselým nápojům. Nepijte nápoje sycené kysličníkem uhličitým. Redukujte množství soli vhodným kořením a bylinkami. Jídlo neservírujte horké. Nechte ho vystydnout. Nevhodné jsou také potraviny obsahující některé hořčiny, jako např. okurky, artyčoky, dýně, rajčata, pražené potraviny jako káva a černý čaj. Suché a křupavé potraviny jako tousty, sušenky, lupínky nebo krekry namáčejte a jezte spolu s nějakým krémovým nebo kašovitým jídlem. Dbejte na dostatečný přísun kalorií. Svůj jídelníček případně doplňte kaloricky hodnotnými nápoji.
Výživa při zácpě
Zácpa nemusí souviset s onkologickou terapií. Mezi příčiny může patřit dlouhý pobyt na lůžku nebo nevhodná strava. Dobrým prostředkem je strava bohatá na vlákniny, dostatek tekutin a také pohyb. Při zácpě jezte čerstvé ovoce a zeleninu, namáčené sušené ovoce, celozrnnou rýži a celozrnné výrobky z obilí. Pokud nejste na stravu bohatou na vlákniny zvyklí, neměňte svůj styl výživy ze dne na den. U některých lidí může náhlá změna zapříčinit bolesti břicha nebo nadýmání. Své zažívací ústrojí navykejte na vlákniny pomalu. Pokud musíte dodržovat nějakou další dietu, měli byste tuto změnu prodiskutovat se svým lékařem. U pšeničných otrub, které velmi bobtnají, je velmi důležité pít více tekutin než obvykle. Pijte hodně, nejméně 2 až 3 litry tekutin za den. Na činnost střev působí povzbudivě pohyb. Jakékoliv formy sportovní činnosti konzultujte se svým lékařem. Pohyb na čerstvém vzduchu působí na vaše zažívání ještě příznivěji. Teplý nápoj požitý půl hodiny před obvyklým časem vyprázdnění také povzbudí činnost vašich střev. Léky proti zácpě užívejte po domluvě s vašim lékařem.