Pacienti s rakovinou slinivky nebo karcinoidem mají nyní novou naději. Představuje ji nová látka, která až zdvojnásobuje šanci pacientů na přežití.
Od léčby rakoviny ledvin ke slinivce
Oním zázrakem je látka sunitinib, která se používá při léčbě pokročilé rakoviny ledvin. Nyní je prvním lékem schváleným i pro léčbu takzvaných neuroendokrinních nádorů. Jde o nádory tkání nebo orgánů s hormonální (endokrinní) funkcí, která je řízena nervovým systémem. Produkce hormonů se tedy řídí nervovými impulsy. Takovým orgánem je například slinivka. Jako každý orgán i slinivka může být zasažena rakovinou. Rakovina slinivky patří bohužel mezi nejrychleji smrtící nádory, postihuje nejčastěji pacienty mezi 40. a 60. rokem věku. Zemřel na ni i známý americký herec Patrick Swayze.
Naděje platí i pro pacienty s karcinoidem
Jakousi odnoží neuroendokrinních nádorů je karcinoid. Jde o velmi pomalu rostoucí nádor, který také může působit hormonální změny a může se vyskytnout kdekoliv v trávicím ústrojí. Rakovina slinivky i karcinoid z hormonů nejčastěji produkují inzulin. Jelikož jde o obtížně léčitelné nádory, řešily se dodnes nejčastěji chirurgickým odstraněním celé zasažené tkáně nebo orgánu.
Klinické testování předčilo očekávání
Evropské země uvedenou látku schválily k léčbě těchto nemocí, protože se při testování ukázalo, že tato látka zvyšuje šanci na přežití pacientů z pěti měsíců téměř na rok. Přitom nebyly zaznamenány žádné vedlejší nežádoucí účinky. Při výzkumu brala polovina pacientů tuto látku a polovina pacientů placebo, přitom nikdo nevěděl, do jaké skupiny patří. Pacienti proto nemohli „švindlovat“. Sunitinib tedy dává novou naději pacientům, kteří i po operaci a odstranění nádoru neměli jistotu, že budou žít déle.