Vše o rakovině

Rakovina neznamená konec sexu

Většina mužů je přesvědčena, že rakovina znamená definitivní konec jejich sexuálního života. Jak je to ale skutečně s vlivem léčby rakoviny na sexualitu?
Léčba některých druhů mužské rakoviny lokalizovaných v pánevní oblasti může velmi ovlivnit sexuální život. Celá řada symptomů příznaků, které s ní souvisí, totiž mohou sex velmi ztížit. To však neznamená, že by muži s rakovinou nemohli vést zdravý a normální sexuální život.

Odborníci však upozorňují na to, že muži jsou často velmi málo informovaní, neví, co mají očekávat a psychický stres se poté na jejich sexuálním životě podepisuje více než samotná léčba rakoviny.

Problém v pánvi
Rakovinové bujení v oblasti pánve způsobuje v sexuálním životě mnohem víc problémů než ostatní druhy rakoviny, uvádí cnn. Pacienti s tímto typem rakoviny si také často na problémy v sexuální oblasti ztěžují. Tyto nepříjemné vedlejší efekty se obvykle objevují u rakoviny močového měchýře, prostaty a konečníku.

Čím starší je pacient s rakovinou, tím výraznější komplikace v sexuální oblasti lze očekávat. Nejčastějším vedlejším efektem léčby rakoviny u mužů jsou poruchy erekce (neschopnost dosáhnout a udržet erekci), neschopnost dosáhnout vyvrcholení, slabý a neuspokojivý orgasmus bez výronu semene. Méně častá je ztráta libida a bolest při sexu.

Chirurgický zákrok
Nervy v pánevní oblasti kontrolují přítok krve do penisu. Pokud chirurg odstraňuje tumor v pánevní oblasti, musí dávat extrémní pozor, aby nepoškodil nervy v okolí prostaty. Pokud k takovému poškození dojde, důsledkem může být slabá erekce nebo neschopnost vůbec jí dosáhnout.

Nervy poškozené v průběhu chirurgického zákroku mohou být příčinou i takzvaného suchého orgasmu, tedy vyvrcholení bez výronu semene. Prožívání mužů suchého orgasmu je u různých mužů odlišné. Někteří tvrdí, že rozdíl mezi ním a klasickým orgasmem je prakticky nepostřehnutelný a nevšimla si ho ani jejich partnerka. Jiní jej ale popisují jako slabší a méně uspokojivý.

Radioterapie
Ozařování pánevní oblasti může být také příčinou erektivních dysfunkcí, ačkoli přesný důvod není zatím známý. Ozařování může poškodit nervy v pánevní oblasti, problematizovat přítok krve do penisu, nebo snížit hladinu testosteronu v těle.

Tyto vedlejší efekty radiace jsou postřehnutelné obvykle v intervalu šesti měsíců až roku po skončení léčby. To, zda k erektivní dysfunkci dojde, závisí nejen na frekvenci a intenzitě ozařování. Velký vliv má i skutečnost, zda je pacient kuřák, má ve své zdravotní historii srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, či cukrovku. U nich se totiž riziko erektivní poruchy zvyšuje.

Hormonální terapie
Při rakovině prostaty se lékaři mohou pokusit snížit hladinu testosteronu v těle. Některé druhy rakoviny prostaty totiž mohou s hladinou tohoto hormonu souviset a jeho snížení tak zastavit její postup.

Hormonální terapie je často příčinou snížení libida. Někteří pacienti také po absolvování hormonální terapie zjistí, že sice jejich sexuální touha zůstala nezměněna, ale nejsou schopni erekce nebo pohlavního styku. Tento druhu léčby může být také příčinou menšího množství semena při ejakulaci.

Chemoterapie
Po absolvování chemoterapie se u pacientů často objevuje ztráta libida a obtíže s dosahováním erekce. Některé druhy chemoterapii navíc redukují množství testosteronu v těle. Nicméně tyto nepříjemné vedlejší příznaky však obvykle po několika týdnech po skončení chemoterapie ustoupí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.