– únava, nevolnost
– porucha erekce
– suchost sliznic (hlavně ženy)
– neplodnost
– psychické překážky
Není toho tedy zrovna málo, co může nemoc s sebou přinést. Podívejme se tedy na jednotlivé problémy postupně.
Promiň, teď nemám chuť
Tak takovou větu teď možná uslyší vaši partneři často. A vůbec by vám ji neměli mít za zlé, máte k ní totiž spousty důvodů. Nejenom že jste vyčerpaní samotnou nemocí a léčbou, ale součástí léčby některých nádorů bývá i hormonální terapie. Ta dokáže zamávat s vaším libidem natolik, že si ani nevzpomenete, co sex je.
Pokud jste ještě ke všemu museli podstoupit operaci, která s sebou nese viditelné změny, máte o překážku navíc. Odnětí prsu nebo jeho části, odstranění varlete nebo jiná operace na genitáliích nejen bolí, ale přináší i strach a úzkost. Budu se ještě líbit? Zklamu partnerku, když nebudu mít erekci? Mám se milovat s epitézou (umělá náhrada prsu), nebo bez ní? Bude mě partner ještě mít rád, nenajde si jiného/jinou? To jsou velmi těžké otázky, se kterými byste ale neměli zůstávat sami. Nebojte se partnera zeptat, i když odpověď nemusí být příjemná.
Zařiďte si svoje hezké chvíle tak, aby byly opravdu hezké. Sex přece není jen penetrace, ale patří k němu i mnoho dalších způsobů, jak příjemně dávat a přijímat. Nadějí může být i fakt, že takový stav může trvat jen omezeně dlouhou dobu. Jednoho dne přestanete brát hormony, chemoterapii, sil začne přibývat, narostou vám vlasy nebo podstoupíte plastickou operaci (třeba hrazenou od pojišťovny).
Ale i pokud v takovém stavu setrváte dlouhodobě, pořád platí – mluvte s partnerem otevřeně. A nejen s ním, ale i se svým lékařem nebo sexuologem, protože ti mají mnoho zkušeností s řešením vašich starostí. Možná se stydíte zeptat se nahlas – tak své otázky nebo přání zkrátka napište. Ne každý měl to štěstí zažít otevřenou sexuální výchovu.
Už můžu?
Při odchodu z poslední chemoterapie nebo ozařování asi nebudete mít myšlenky na nic jiného, než na postel. Takže se nestihnete zeptat, za jak dlouho budete smět zas intimně žít. Záleží to samozřejmě na tom, jak se sami cítíte, ale po chemoterapii a v jejím průběhu byste se důsledně měli chránit proti otěhotnění. Nedá se totiž vyloučit, že například vaše spermie nebudou ovlivněny léky nebo zářením, mohli byste tak počít dítě s některou vadou. Vaše léčba ovšem neznamená, že byste v budoucnu nemohli zdravé dítě počít, jen je potřeba dodržet lékařem doporučený časový odstup. Navíc byste měli dobře uvážit, zda chcete zakládat rodinu v době, kdy ještě není zcela jistá vaše prognóza.
Váš partner se nemusí bát, že se rakovinou nakazí, to zkrátka není možné.
Mám bolesti, co s tím?
Je pochopitelné, že po operaci pochvy, konečníku nebo prsu vám nebude dotyk na těchto míste ch příjemný nebo dokonce bude bolestivý. Může se stát, že změněná citlivost na těchto místech přetrvá, protože nervy v okolí nádoru mohly být poškozeny. Máte ovšem řadu pomocníků. Například suchost sliznic (pochvy) může vyřešit gel, zvlášť u žen, kterým se kvůli léčbě objevila menopauza.
A co s bolestí? Někdy pomůže teplá koupel nebo jemná masáž, která může posloužit i jako předehra. Nebo zkuste vyhřát lůžko elektrickou dečkou. Pokud při chronické bolesti užíváte pravidelně léky, dopřejte si sex ve chvíli, kdy mají léky nejsilnější účinek.
Budu mít děti?
Po léčbě se může stát, že ženy přijdou o svou periodu nebo že menstruace bude přicházet jen velmi nepravidelně. To ale neznamená, že nemohou otěhotnět! Podobně jsou na tom i muži – počet jejich spermií může hodně klesnout, nebo mohou být značně poškozené, oplodnění však ani v tomto případě není vyloučeno. Proberte s lékařem možnosti antikoncepce.
A pokud máte obavy opačného charakteru, tedy jestli budete v budoucnu moci mít děti? Promluvte si o tom ještě než léčbu podstoupíte, abyste měli možnost případného uchování vašich pohlavních buněk (vajíčka, spermie). U mužů je uchování spermií v bance jakousi pojistkou, protože spermie ve zbývajícím varleti začnou u většiny mužů dorůstat. Kdyby se tak náhodou nestalo, je tu tedy záloha ve spermabance.
Ženy mají situaci složitější – mohou si nechat zmrazit samotná vajíčka, nebo už embrya. Tato metoda ovšem skýtá mnoho překážek – pravděpodobnost uchycení zmrazeného embrya nebo vajíčka není vysoká, navíc se mrazem může poškodit genová informace v pohlavní buňce. K této metodě je potřeba dostatek času – před odběrem vajíček je nutná několikatýdenní hormonální stimulace, a to v případě třeba akutní leukémie není možné. Navíc některé nádory by mohly reagovat na zvýšené hladiny hormonů tak, že by rostly ještě rychleji.
Sex je důležitou součástí života a vztahu a pokud vás a vašeho partnera trápí, neváhejte se zeptat svého onkologa, gynekologa, urologa, psychologa nebo sexuologa. Překonejte stud a uvidíte, kolik zdánlivě neřešitelných obtíží vám odborníci a váš partner pomohou vyřešit.
A nezapomeňte – vy nejste chodící nemoc, rakovina, vy jste především člověk, bytost hodná pomilování!!!
Použito s Bumbarisparis.org